Sertleşme Sorunu'nu Anlayın | SS hakkında

Neden sertleşiyoruz?

Penis, ereksiyonun doğal mekanizmasından sorumlu olan sinir sistemi, kimyasal hormonlar ve kan akışı tarafından kontrol edilen karmaşık bir organdır. Bu makalede, penisin farklı durumlarını ve farklı erkek ereksiyon türlerini keşfedebilirsiniz.

"Hormonlar, kan akışı ve sinir sisteminizin parçaları, sağlıklı ereksiyon elde etmek ve sürdürmek için birlikte çalışmalıdır.”

Ereksiyon nasıl oluşur?

Penis, ereksiyon adı verilen doğal bir mekanizmadan sorumlu olan karmaşık bir erektil organdır. İki kavernöz cisim, süngerimsi bir cisim ve üretradan oluşan eylemi esastır. İdrar veya spermin vücuttan atılmasını sağlar.

Ancak penis tek başına hareket etmez. Ürolog Irwin Goldstein1 tarafından yapılan araştırmaya göre, organ, merkezi sinir sisteminin sürekli kontrolü altındadır;  yani beyin ve omurilik.

Peki sinir sistemi penisi ve dolayısıyla erkeğin sertleşmesini nasıl kontrol eder?

Sinir sistemimiz birbirini tamamlayan eylemlere sahip iki üyeden oluşur. Birincisi sempatik sinir sistemidir ve işlevi ereksiyonları engellemektir. İkincisi, parasempatik sinir sistemi uyarılmayı tetiklemenin tam tersi bir role sahiptir. Bu iki dalın dengesi, ilk uyarılma uyaranları beyne iletildiği anda başlar ve aşağıdakiler tarafından tetiklenir:

  • Diğer erojen bölgelere dokunarak, okşayarak ve uyandırarak fiziksel uyarım
  • Bir ses, bir parfümün kokusu, çekici bir vücudun dokunuşu dinleyerek tetiklenen duyusal uyarım
  • Psikolojik bir uyarılma (link), diğer bir deyişle bir kişi için hissedilen arzu hissi

Uyarılma hissedildiğinde çeşitli kimyasal (hormonal) reaksiyonlar meydana gelir ve penisin kavernöz cisimleri harekete geçebilir. Penis daha sonra kanla dolar, penis arterleri açılır: daha sonra penisin hacmi artar. Bu sürece şişme denir.

Sonuç olarak, penis içindeki kan basıncı artacak ve drenaj damarlarını sıkıştıracaktır: kan sıkışarak penisin sertliğini ve boyutunu artıracaktır. Stimülasyon devam ederse, penetrasyon ve boşalmayı sağlayan sertlik oluşur. Kural olarak, bir ereksiyon yaklaşık otuz dakika sürebilir. Bu süre kişiden kişiye değişebilir.

Boşalma tamamlandıktan sonra, sinir sistemi ile birlikte çeşitli kimyasal (hormonal) reaksiyonlar geri döner ve arterlerin kapanmasına neden olur ve erektil cisimleri boşaltmak için basınç düşer. Yavaş yavaş penis sarkık hale gelecektir. Buna penisin şişmesi denir. O zaman sinirleri yeniden uyarmak için her kişiye özel belirli bir süre gereklidir: buna refrakter dönem denir.

Farklı sertleşme tipleri var mı?

Bir erkek iki tür ereksiyon yaşayabilir2

  • Psikojenik ereksiyon, erotik uyaranlarla (görsel, yaratıcı, dokunsal…) beyinde nötrotransmitterlerin serbest kalmasını tetikleyen (dopamin, oksitosin)
  • Genital organların doğrudan uyarılmasıyla indüklenen refleksojenik ereksiyon

Sertleşme Sorunları, beyniniz yeterince veya herhangi bir sinyal göndermediğinde, kan akışı yetersiz olduğunda veya erektil doku hasar gördüğünde başlar

SS hakkında öğrenilecek çok şey ve dikkate alınması gereken birçok seçenek var, o yüzden başlayalım.

  • 1: Scientific American, august 2000,283,2:p 70-75
  • 2: Clinical manual of sexual medicine sexual dysfunctions in men – T.Lue, F. Giuliano, S.Khoury,R.Rosen;p9

İçeriği Paylaş