Sertleşme Sorunu'nu Anlayın | Diğer nedenler

Omurilik yaralanmaları Sertleşme Sorununa neden olabilir mi?

Nörolojik küre, vücudumuzun düzgün çalışması için gereklidir. Örneğin omurilik yaralanmaları, beyin ve vücut arasındaki iletişimi bozarak uzuvların kısmen veya tamamen felç olmasına neden olabilir. Bu tür yaralanmalar erektil disfonksiyona neden olabilir.

"Omurilik hastalığım nedeniyle cinsel hayatımda, ereksiyon olma güçlükleri de dahil olmak üzere değişiklikler fark ettim."

Omurilik yaralanmasından sonra cinsellik

Herhangi bir omurilik yaralanması, beyniniz ve sinirleriniz arasındaki bağlantıyı etkileyebilir. Bununla birlikte, cinsel işlevinizin optimal performansını sağlamak için tüm nörolojik sisteminizin iyi durumda olması gerekir. Erektil disfonksiyonun yaralanmanızın boyutuyla ilişkili olduğu açıktır: eksikse, cinsel işlevinizi korumanız daha olasıdır. Bununla birlikte, yaralanma önemliyse, ereksiyona ulaşmanın yanı sıra boşalmaya ulaşmakta zorluk çekebilirsiniz (boşalma sinirler, penis ve beyin arasında kapsamlı koordinasyon gerektirir).

Omurilik yaralanması ile cinsel uyarılma yaşayabilir miyim?

Bir omurilik yaralanması, lezyonun düzeyine ve bütünlüğüne (S2-S4 önemlidir) bağlı olarak, beyin kontrolünü değiştirebilir, genital uyarılma ve ayrıca boşalma ve orgazm için psikolojik ve refleksojenik potansiyeli etkileyebilir.1 Erkeklerde, ereksiyon, boşalma, ve orgazm ayrı nörolojik kontrol altındadır ve bir omurilik yaralanmasından bireysel olarak etkilenebilir. Cinsel arzunuz etkilenebilir, ancak endişelenmeyin, birçok çözüm var!

Anahtar faktör nedir? Bu değişime hem fiziksel hem de psikolojik olarak başarılı bir şekilde uyum sağlamak. Evet, seks hayatınız hala tatmin edici ve tatmin edici olabilir! İşte bazı öneriler:

 • Yeni erojen vücut bölgelerini keşfederek birbirinizi daha iyi tanıyın: Zevk cinsel organlarınız dışında başka alanlarda da bulunabilir!
 • Açık fikirli olun ve yeni fikirleri denemeye istekli olun: fantezilerinizi partnerinizle tartışın. Hiçbir kapıyı kapatmayın!
 • Daha fazla heyecan için tüm duyularınızı kullanmaya çalışın: tat alma, belirli yiyecekleri, müzik, ruh halini belirlemek, dokunma, vücudun çeşitli bölgelerini ve vizyonu keşfederek, eşinizi veya diğer uyarıcı görüntüleri inceleyerek.

Psikolojik alan bu nedenle cinsel gelişiminiz için çok önemlidir. Tekrar seks yapmayı öğrenmek korkutucu olabilir, ancak açık fikirli olmak sizi daha rahat hissettirecek ve sizi tatmin edebilecek yeni yöntemler keşfetmenize izin verecektir. Daha fazla fikir için seksologumuzun bakış açısına göz atmaktan çekinmeyin.

Omurilik yaralanmasına bağlı erektil disfonksiyon nasıl tedavi edilir?

Ereksiyonlarınızın sayısını ve süresini artırmak için bir dizi tedaviye güvenebilirsiniz. Bunlar aslında omurilik yaralanmasından kaynaklanmayan erektil disfonksiyonda kullanılanlarla aynıdır. Dahil olmak üzere:

  • İlaç çözümleri
  • İlaç enjeksiyonu
  • Penil protez ve
  • Vakum ereksiyon cihazları

Bu tedaviler hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki makaleye bakın: ED Tedavi Seçeneği

ED’niz diyabet, kalp hastalığı, nörolojik bozukluklar veya kanser tedavisinin sonucu olsun, tedavisi mümkün. ED’yi doktorunuzla görüşmek için bir randevu aldığınızda, seçeneklerinizi gözden geçirecek ve benzersiz durumunuz için en iyisinin ne olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır.

1: Krassioukov A, Elliott S.Neural Control and Physiology of Sexual Function: Effect of Spinal Cord Injury. Top Spinal Cord Inj Rehabil. 2017 Winter;23(1):1-10.

İçeriği Paylaş