Sertleşme Sorunu'nu Anlayın | SS hakkında | Uzman görüşü

Sertleşme sorununa ne sebep olur?

Sertleşme Problemi hakkında konuşmak zor olabilir, ancak bu sorun düşündüğünüzden daha yaygındır. Yanınızda oturan adamın iktidarsız olması veya odanın karşısındaki kadının eşinin cevapları bulmasına nasıl yardım edeceğini merak ediyor olması iyi bir şans. Bu makaledeki Sertleşme Sorunu’nun nedenlerini anlamak size yardımcı olacak.

Uzman Görüşü – Sertleşme sorununa en çok ne sebep olur?

Sertleşme sorunu nedir?

Erektil disfonksiyon (Sertleşme Sorunu veya kısaca ED), bir erkeğin ereksiyon olamaması veya ereksiyonunu seks yapacak kadar uzun süre koruyamamasıdır. ED’nizin fiziksel bir nedeni olabilir. ED’den muzdarip erkeklerin %80’inden fazlası, kökenini bir soruna veya bozukluğa kadar takip edebilir1. ED’nizin nedenleri fiziksel bir durumdan kaynaklanıyorsa, ED’niz sizin veya cinsel partnerinizin bir yansıması değildir, çünkü genellikle sorun uyarılma eksikliği değildir.

ED'nin fiziksel nedenleri

  • Bir yaralanma (örneğin beyin hasarı, omurilik yaralanması, penis yaralanması)
  • Bir hastalık (örneğin diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, kardiyovasküler hastalık veya Peyronie hastalığı)
  • Bir operasyon (örneğin prostatın alınması)
  • Madde kullanımı (örneğin uyuşturucu, alkol veya bazı ilaçlar)

SS'na neden olabilecek durumlar

ED, kan akışını ve sinir işleyişini azaltan birkaç tıbbi durumdan kaynaklanabilir. ED’nize tıbbi bir sorun neden oluyorsa,  tedavi seçenekleri olduğu anlamına gelir.

Şeker Hastalığı

Diyabet, ellerde ve ayaklarda ağrı, uyuşma veya his kaybı gibi sorunlara yol açan sinir, kan damarı ve kas hasarına neden olabilir.2. Bu sorunlar ayrıca ED sorunlarına neden olabilir, çünkü sinir sinyalleri ve kan akışı vücudun gerekli bir parçasıdır. ereksiyon alma süreci3. Ayrıca diyabetli erkekler yaşlandıkça, ED sorunları daha yaygın hale gelebilir4.

Doğru tedavi seçeneğini bulmak

ED’nin çoğu nedeni tedavi edilebilir ve oral ilaçlar genellikle ilk adımdır. Bununla birlikte, diyabetli erkeklerde daha az  etkili oldukları gösterilmiştir ve daha ileri tedavi seçeneklerine ihtiyaç duyulabilir5. Bu durumlarda enjeksiyon tedavisi,  vakum cihazları veya penil implant gibi ED tedavi seçenekleri önerilebilir6.

Diyabet hastasıysanız ve sertleşme problemi yaşıyorsanız, sizin için en iyi olabilecek tedavi seçenekleri hakkında doktorunuzla veya diyabet uzmanınızla konuşun. Sizi ED’li erkekleri tedavi etme konusunda uzmanlaşmış bir Üroloğa veya bir hemşire uzmanına sevk edebilirler. Makalemizde “Diyabet ve ED” arasındaki bağlantı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kalp Hastalıkları

Vakaların neredeyse yüzde 70'inde erektil disfonksiyonun koroner arter hastalığından önce geldiğini biliyor muydunuz?

Sertleşme Sorunu kalp rahatsızlıklarının habercisi olabilir

Arterlerin içinde plak birikmesi, koroner arter hastalığı ile içlerinden akabilecek kan miktarını sınırlayabilir. Oksijen açısından zengin kanın kalp kasınıza akışı, atardamarların bu sertleşmesi nedeniyle azalır veya bloke olursa, sonuç anjina (göğüs ağrısı) veya kalp krizi olabilir10. Penise kan sağlayan atardamarlar kalbi besleyen atardamarlardan çok daha küçük olduğundan, sorun daha erken dönemde sertleşme zorluğu olarak ortaya çıkabilir.11

Sertleşme sorunu, kardiyovasküler hastalıkları (CVD) olan hastalarda yaygındır. Cinsel sorunlar genellikle KVH başlangıcından önce gelir ve bu nedenle kardiyak olaylar için bir risk faktörü olarak düşünülmelidir. Benzer şekilde, önceden KVH’si olan hastalarda ED yaşama riski yüksektir. Bu nedenle, ED ve KVH, aynı sistemik hastalığın iki klinik belirtisi olarak düşünülebilir.12

 

Sizin için ne anlama ifade ediyor?

ED yaşıyorsanız, kardiyovasküler hastalık için potansiyel riskiniz hakkında doktorunuzla konuşmalısınız. Ayrıca, zaten kalbiniz için nitratlar veya kan basıncını yönetmek için alfa blokerler gibi belirli ilaçlar alıyorsanız, doktorunuz ED ilaçlarının sizin için uygun olup olmadığını veya diğer seçeneklerin daha uygun olup olmadığını tartışacaktır. Makalemizde ED ve Kardiyovasküler hastalık hakkında daha fazla bilgi edinin.

Prostat Kanseri

Prostat kanseri bir ED nedeni olarak kabul edilmez. Prostat kanseri için potansiyel tedavi, örneğin radyasyon tedavileri, hormon tedavisi ve prostat bezinin tamamının alınması için yapılan ameliyat nedeniyle, ereksiyon elde etmede veya ereksiyonda kalmada zorluk gelişebilir. Bazen prostat kanseri tedavisine bağlı erektil disfonksiyon sadece geçicidir, ancak devam eden zorluklar yaşayan ve başka yollarla ele alınması gereken birçok erkek vardır.

Orgazm olma yeteneğiniz prostat beziyle bağlantılı değildir, ancak radikal prostatektomi geçirmiş bir erkek boşalma olmadan kuru bir orgazm olacaktır. Normal cilt hissine sahip olduğunuz sürece, doğru cinsel uyarı ile orgazm olabilmeniz gerekir. Bu, ED’nizi tedavi etmenin normal, sağlıklı bir cinsel yaşama devam etmenize izin vermesi gerektiği anlamına gelir.

Nörolojik Problemler

16 Parkinson, Alzheimer ve MS (multipl skleroz) ED’ye yol açabilir çünkü hepsi beynin cinsel isteği üreme sistemine iletme becerisine müdahale eder.

Nedenlerini anlamak için doktorunuz veya hemşirenizle konuşun. Tatmin edici bir yaşama dönmenize yardımcı olmak için uygun tedavi önerilebilir.

Tedavi edilmeyen ED, kendinize olan güveninize zarar verebilir, çok fazla strese, hatta depresyon ve kaygıya neden olabilir. ED’li birçok erkek, hayatlarının kontrolleri dışında olduğunu düşünüyor. İyi haber şu ki, umut var.

Kontrolü geri al. Yaşadığınız yerde, ED’nizi en iyi şekilde nasıl tedavi edeceğiniz konusunda bilgi verebilecek bir doktor bulmak için Uzman Bulucu aracımızı kullanın.

Daha fazla tavsiye için Uzmanımızın referans videolarını izleyin

1: Khera M, Goldstein I. Erectile dysfunction. BMJ Clin Evid. 2011 Jun 29;2011. pii: 1803. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3217797/http://www.clinicalevidence.com

2: Diabetic Neuropathy. https://www.mayoclinic.org/diseasesconditions/diabetic-neuropathy/symptoms-causes/syc-20371580 Accessed 2/2/18

3: Erectile dysfunction. NIH: National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/erectiledysfunction.html. Accessed June 2017.

4: Sexual and Urologic Problems of Diabetes. NIH: National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. http://diabetes.niddk.nih.gov/dm/pubs/sup/. Accessed May 2015

5: Walsh TJ, Hotaling JM, Smith A, Saigal C, Wessells H. Men with diabetes may require more aggressive treatment for ED. Int J of Impotence Research 2013; 26:112-115

6: Erectile dysfunction. NIH: National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/erectiledysfunction.html. Accessed June 2017.

7: Gandaglia G, Briganti A, Jackson G et al. A systematic review of the association between erectile dysfunction and cardiovascular disease. Eur Urol. 2014 (65):968-978.

8: What is Coronary Heart Disease? (n.d.) Retrieved from https://www.nhlbi.nih.gov/health/health-topics/topics/cad

9: Thompson IM, Tangen CM, Goodman PJ et al. Erectile dysfunction and subsequent cardiovascular disease. JAMA 2005; 294(23):2996-3002.

7: Gandaglia G, Montorsi F, Montorsi P. Management of erectile dysfunction in patients with preexisting cardiovascular disease. GItal Cardiol (Rome). 2016 May;17(5):356-62.

10: CHAMBERS 2016 TAU Erectile dysfunction, masculinity, and psychosocial outcomes, a review of the experiences of men after prostate cancer treatment

11: https://www.webmd.com/erectile-dysfunction/guide/understanding-ed-causes#1)

 

İçeriği Paylaş