Sertleşme Sorunu'nu Anlayın | Diğer nedenler | Videolar | Uzman görüşü

Sertleşme Sorunu (SS) ve Diyabet Arasındaki Bağlantı Nedir?

Diyabet, erektil disfonksiyonun çok yaygın bir nedenidir. Klinik deneyim ve çok sayıda çalışma, 65 yaş üstü 4 erkekten 1’inde bir dereceye kadar erektil disfonksiyon yaşadığını göstermektedir . 1 Ayrıca, diyabet hastası erkekler, diyabetin ereksiyon kabiliyetini kontrol eden sinirlere ve kan damarlarına verebileceği hasar nedeniyle diyabetik olmayanlara göre üç kat daha fazla ED yaşar.

Diyabetli erkeklerin %50'si ED yaşar ve özellikle genç erkeklerde hastalığın ilk belirtisi bile olabilir.

Diyabet ereksiyonları nasıl etkiler?

2-3 Şeker hastalığı sinir, kan damarı ve kas hasarına neden olarak el ve ayaklarda ağrı, uyuşma veya his kaybı gibi sorunlara neden olabilir. 4 Bu sorunlar ayrıca ED sorunlarına neden olabilir, çünkü ereksiyon süreci için sinir sinyalleri ve kan akışı gereklidir. Ayrıca, diyabetli erkekler yaşlandıkça, sertleşme sorunları daha da yaygın hale gelir. 5

Doğru Tedavi Seçeneğini Bulmak

Çoğu vaka tedavi edilebilir ve oral ilaçlar genellikle ilk adımdır. Bununla birlikte, diyabetli erkeklerde daha az etkili oldukları gösterilmiştir ve daha ileri tedavi seçeneklerine ihtiyaç duyulabilir. 6 Bu durumlarda enjeksiyon tedavisi, vakum cihazları veya penil implant gibi ED tedavi seçenekleri önerilebilir.

senin için ne anlama geliyor

Serleşme Sorunu (ED) ile yaşamak zor. Kimsenin nasıl hissettiğinizi anlamadığını ve bunun hakkında konuşmak istemediğini düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, milyonlarca erkek ED’yi deneyimliyor ve bunun günlük yaşamı nasıl etkileyebileceğini biliyor. Diyabet hastasıysanız ve ED yaşıyorsanız, sizin için en iyi olabilecek tedavi seçenekleri hakkında doktorunuzla veya diyabet eğitimcinizle konuşun.

Tip 1 ve tip 2 diyabet ereksiyonları nasıl etkiler?

Tedavi edilmeyen sertleşme probleminiz, kendinize olan güveninize zarar verebilir, çok fazla strese, hatta depresyon ve kaygıya neden olabilir. ED’li birçok erkek, hayatlarının kontrolleri dışında olduğunu düşünüyor. İyi haber şu ki, umut var.

Kontrolü geri alın. Yaşadığınız yerde, sertleşme sorununuzu en iyi şekilde nasıl tedavi edeceğiniz konusunda bilgi verebilecek bir doktor bulmak için  Uzman Bulucu aracımızı kullanın.

1: Erectile dysfunction. NIH: National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/erectiledysfunction.html.

2: Malavige LS. Erectile dysfunction in diabetes mellitus. J Sex Med 2009; 6:1232-1247. https://www.jsm.jsexmed.org/article/S1743-6095(15)32496-6/abstract#back-bb0095 Accessed 27/11/2020.

3: Hatzimouratidis K, Eardley I, Giuliano F, Hatzichristou D, Moncada I, Salonia A, Vardi Y, Wespes E; European Association of Urology. EAU guidelines on penile curvature. Eur Urol. 2012 Sep;62(3):543-52. update on Uroweb, March 2017, https://uroweb.org/guideline/ penilecurvature/?type=pocketguidelines

4: Diabetic Neuropathy. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diabetic-neuropathy/symptoms-causes/syc-20371580 Accessed 2/2/18

5: Sexual and Urologic Problems of Diabetes. NIH: National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. https://www.niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases/erectile-dysfunction

6: Walsh TJ, Hotaling JM, Smith A, Saigal C, Wessells H. Men with diabetes may require more aggressive treatment for ED. Int J of Impotence Research 2013; 26:112-115

7: Erectile dysfunction. NIH: National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/erectiledysfunction.html. Accessed June 2017.

İçeriği Paylaş