Sertleşme Sorunu'nu Anlayın | Diğer nedenler

Peyronie hastalığı Sertleşme Sorununa neden olabilir mi?

Sağlık uzmanları ve sevdiklerinizle cinsel sorunları tartışmak genellikle zordur. Bu, ortalama yaşı 50 olan ve artan farkındalığa tabi olan Peyronie hastalığı için geçerlidir. Yönetimindeki ilk adım nedir? Önce stresi azaltmak ve ardından günlük yaşamınızı iyileştirecek çözümler bulmak için doktorunuzla bir randevu ayarlayın.

Peyronie hastalığı nedir?

Peyronie hastalığının bir ana özelliği vardır: penisinizi deforme etmek. Deformasyon yukarı (dorsal), aşağı (ventral), (lateral) sola veya sağa olabilir. Bazı erkekler de penisin kısaldığını fark edebilir. Sebebi nedir? Penisinizde oluşan ve penisin bükülmesine neden olan, plak adı verilen kalın, gerilemeyen yara izleri. Hastalığın kökeni bilinmemektedir. Bununla birlikte, örneğin cinsel ilişki sırasında meydana gelebilecek penise bir hakaret (tekrarlayan mikrovasküler yaralanma veya travma) en yaygın olarak kabul edilen hipotezdir.

Peyronie hastalığı sertleşme sorunlarına neden olabilir mi?

Sertleşme problemi, %50’ye kadar Peyronie hastalığı ile ilişkilendirilebilir1. Peyronie hastalığının başlangıcından önce mi yoksa sonra mı olduğunu belirlemek önemlidir. Birkaç olası neden vardır:

  • Psikolojik olarak, hastalığı yönetmek her zaman zordur. Penisinizin şekil bozukluğu sırasında ve cinsel ilişki sırasında ağrı yaşamanız libido kaybına, arzuya ve organınızın şekil bozukluğuna bağlı olarak bir komplekse yol açabilir. Bu anlarda, kendinizi kapatmamanız önemlidir: hem partnerinizle hem de bir sağlık uzmanıyla (örneğin seksolog) nasıl hissettiğiniz hakkında konuşun.
  • Enflamasyon veya doku yıkımını takiben fibroz gelişebilir. Bu fibroz, ereksiyon sırasında penisteki kanı bloke ederek penis damarlanmasında azalmaya neden olur. Daha sonra erektil zorluklar yaşanabilir. Penisin şekil bozukluğu, daralması veya kısalması da cinsel aktivitenizi zorlaştırabilir.

Peyronie hastalığının tedavisi var mı?

Rahatlayın, Peyronie hastalığıyla mücadele etmek ve tatmin edici bir cinsel yaşamı yeniden sağlamak için hem cerrahi hem de cerrahi olmayan yöntemler mevcuttur.

Ameliyatsız tedavi

Deformasyonun boyutu, daralması veya kısalması her kişiye özeldir. Bu nedenle tedaviyi kriterlerinize ve ihtiyaçlarınıza göre ayarlamak çok önemlidir. En uygun tedavi hakkında tavsiye için üroloğunuza danışın.1

– Ağızdan Tedavi
– Topikal elektrik akımı tedavisi
– Plak içine ilaç enjeksiyonları (Verapamil, clostridium kollajenaz)
– Ekstrakorporeal şok dalgası tedavisi
Vakum pompaları veya harici penis uzatıcılar ile mekanik germe

Cerrahi tedavi

Uzmanınız, yalnızca durum stabil olduğunda gerçekleştirilecek etkili cerrahi tedaviler konusunda da size tavsiyede bulunabilir. Sertleşme bozukluğu ile birlikte Peyronie hastalığınız varsa, uzmanınız penis implantı önerebilir. Bu, sertleşme zorluğunuzu düzenleyecek ve penisinizi düzeltecektir. Penil implant cerrahi bir operasyondur ve hafife alınmamalıdır: Bunu uzmanınızla uzun uzun görüşmeniz ve kendinize önemli bir düşünme süresi vermeniz gerekir.

Ancak herhangi bir sertleşme sorunu teşhis edilmemişse, sözde Nesbit operasyonu etkili olabilir. Yara dokusu penisinizin bir tarafını daraltır ve eğriliğe neden olur. Ameliyat, kavernöz cisimlerin uzunluğunu dengelemek ve eğriliği düzeltmek için organın uzun tarafının (hastalıktan etkilenmeyen) kısaltılmasını mümkün kılar.

Ancak bu tedavinin etkili olsa bile penisinizin boyutunu küçülttüğünü bilmek önemlidir. Peyronie hastalığı teşhisi konmak bir son değildir. Sağlıklı bir cinsel yaşamı geri kazanmanın birçok çözümü var.

Penisinizin eğriliğinden dolayı rahatsızlık veya ağrı hissederseniz, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza danışın. Soru sorma cesaretini gösterin, çözümleri uzun uzadıya tartışın ve hepsinden önemlisi pes etmeyin!

Kontrolü geri al. Yaşadığınız bölgede, ED’nizi en iyi şekilde nasıl tedavi edeceğiniz konusunda bilgi verebilecek bir doktor bulmak için Uzman Bulucu aracımızı kullanın.

1: Hatzimouratidis K, Eardley I, Giuliano F, Hatzichristou D, Moncada I, Salonia A, Vardi Y, Wespes E; European Association of Urology. EAU guidelines on penile curvature. Eur Urol. 2012 Sep;62(3):543-52. update on Uroweb, March 2017, https://uroweb.org/guideline/ penilecurvature/?type=pocketguidelines

İçeriği Paylaş