Sertleşme Sorunu'nu Anlayın | Diğer nedenler

Prostat kanseri ve erektil disfonksiyon tedavisi

Bugüne kadar dünya çapında erkeklerin %13,5’i prostat kanserinden etkilenmektedir.1 Prostat bezi erkek üreme sisteminin bir parçasıdır ve sperm bileşenlerinden birini üretir, diğer faktörlerle birlikte penisten atılmasına katkıda bulunur. Tedavisi cerrahi olsun ya da olmasın cinsel işlevde ve daha spesifik olarak erektil işlevde değişikliklere yol açabilir.

"Prostat kanseriydim. O zamandan beri seks hayatım askıya alınmış gibi hissediyorum."

Prostat kanseri için cerrahi ve hatta tedavisi bile, cinsel isteğinizi ve genel olarak cinsel yaşamınızı etkileyebilir. Özellikle daha önce sertleşme sorunu yaşadıysanız. Bununla birlikte, pozitif kalmak ve iç gözlemi kullanmak önemlidir: tedaviden sonra cinsel işlevinizi düzeltmek veya en azından iyileştirmek çoğu zaman mümkündür.

Prostat kanseri ameliyatı sonrası: Erektil fonksiyona etkisi

Prostat kanseri için çeşitli tıbbi çözümler bazı sertleşme sorunlarının nedeni olabilir:

    • Radikal prostatektomi, ameliyattan hemen sonra cinsel işlev bozukluğuna neden olan lokal değişikliklerle sonuçlanan sinirlere zarar veren cerrahi bir işlemdir.
      Bununla birlikte, endişelenmenize gerek yok: ereksiyona dahil olan sinirler, ameliyattan 12 ila 24 ay sonra muhtemelen eski haline gelecektir.
    • Hormon tedavisi, tümörlerin boyutunu azaltmak için reçete edilen sık bir tedavidir. Ne yazık ki, genel olarak libido ve erektil fonksiyondaki azalmadan sıklıkla sorumludur. Tedaviden sonra libidonuz yeniden ortaya çıkabilir. Partnerinizle arzunuzu yeniden canlandıracak çözümler hakkında konuşun.
    • Radyasyon tedavisi kanser hücrelerini yok edebilir. Radyasyon tedavisi morfolojik arteriyel ve sinirsel dejenerasyona neden olur ve penise giden kan akışını azaltır.

Prostat kanseri ve erektil disfonksiyon: Hayal kırıklığına teslim olmayın!

Erektil disfonksiyon veya libido azalması gibi sonuçlar, kendine saygı, güven kaybına ve nihayetinde depresyona neden olabilir. Bu, özellikle bir hastalıktan kaynaklandığı için zor bir aşama olabilir. Ancak pes etmeyin: Cinsel olarak aktif olmaya devam etmek önemlidir. Penis rehabilitasyonunuz daha iyi ve daha etkili olacaktır: Kan veya oksijen eksikliğinden kaynaklanan herhangi bir fibrozdan kaçınacak ve doğal bir ereksiyon elde etme şansınızı artıracaksınız.

Eşinizle yakın temas, hayatınızın bu zorlu döneminde kesinlikle tavsiye edilir. Açık ve dürüst bir tartışma, birlikte cinsel olarak büyümenin başka yollarını keşfetmenizi sağlayacaktır. Her şeyden önce, eşinizin desteği, her türlü izolasyon duygusunun üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. Kendinizi, partnerinizi ve erkeksi vücut imajınızı tatmin etmenin birçok yolu vardır. Çiftte iyi iletişim hakkındaki makalemizde daha fazlasını öğrenin. Ek olarak, olasılıkları keşfetmenize yardımcı olacak ve sertleşme problemlerinden muzdarip olduğunuzda zevk almanın mümkün olduğunu size kanıtlayacak bir seksologa başvurduğunuzdan emin olun!

Tatmin edici bir cinsel yaşam için en iyi 3 ipucu

1- Bildiğiniz gibi prostat kanseri ameliyatı veya tedavisinden sonra cinsel olarak aktif kalmak daha iyidir. Hem fiziksel hem de duygusal sağlığınız için faydalı tavsiyeler!

2- Hayatınız, kanser teşhisiniz veya tedaviniz tarafından değil, öngörülemeyenler tarafından belirlenmelidir! Seks hayatınızı spontane bir şekilde yeniden inşa edebilirsiniz. Performansa dikkat etmeyin ve kendinizi cinsel ilişkiye girmeye zorlamayın: bunun yerine yavaş yavaş arzuyu yeniden keşfetmeye ve partnerinizle yeni seçenekler keşfetmeye odaklanın. Birikmiş suç ortaklığına ek olarak, daha rahat olacak ve gelişmiş benlik saygısının tadını çıkaracaksınız.

3- İlişki sırasında herhangi bir rahatsızlık veya ağrı hissederseniz vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz.

ED’yi doktorunuzla görüşmek için bir randevu aldığınızda, seçeneklerinizi gözden geçirecek ve benzersiz durumunuz için en iyisinin ne olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır. Yaşam tarzı değişiklikleri yapmayı, ilaç tedavisini denemeyi veya penis implantı yaptırmayı önerebilir.

Bölgenizde, ED’nizi en iyi şekilde nasıl tedavi edeceğiniz konusunda bilgi verebilecek bir doktor bulmak için Uzman Bulucu aracımızı kullanın.

1: CA: A Cancer Journal for Clinicians 2018

İçeriği Paylaş