Sertleşme Sorununa çözüm bulun | Tedavi seçenekleri | Videolar | Uzman görüşü

Sertleşme Sorunu-Erektil Disfonksiyonunuz (ED) olduğunda tipik tedavi nedir?

E.D.’yi tedavi etmek için çeşitli yöntemler vardır. Doktorunuz veya hemşireniz tüm bu seçenekleri sizinle daha detaylı görüşebilir. E.D’yi tedavi etme seçeneğiniz ile ilgili tüm kararlar, bireysel ihtiyaçlarınız ve her tedavi seçeneğinin artıları ve eksileri göz önünde bulundurularak siz ve Sağlık Bakım Uzmanlarınız arasında alınmalıdır.

Sertleşme Sorunu için tipik tedavi nedir?

Erektil Disfonksiyon Teşhisi

Birçok farklı vücut parçası, bir erkeğin cinsel ilişki sırasında ereksiyon elde etmesi ve sürdürmesi için önemli bir rol oynar. ED’ye yol açabilecek fiziksel nedenlerin ötesinde, ED’nin %20’sinin psikolojik nedenlere bağlı olduğu bildirilmiştir1. Erektil disfonksiyona yol açan bu kadar çok olasılık ile, ED’nizin doğrudan nedenini doğru bir şekilde teşhis edebilecek ve sizin için doğru olan bir tedavi seçeneği bulabilecek bir uzman bulmak özellikle önemli hale geliyor.

Çoğu zaman, bir fizik muayene ve tıbbi geçmişle ilgili bir tartışma, erektil disfonksiyonu teşhis etmek ve “ED’nin Nedenleri” sayfasında tartışıldığı gibi sizi tedavi yolunuza2 başlatmak için yeterli olacaktır. Bununla birlikte, ED’ye yol açan birçok farklı altta yatan neden olabilir ve kesin nedeni belirlemek için ek testler gerekebilir.

İncelemelerin seçimi hastanın bireysel koşullarına bağlıdır ve aşağıdakileri içerebilir ve bunlarla sınırlı değildir:

  • Fizik Muayene2 – testislerin ve penisin muayenesi ve aynı zamanda sinirleri duyum açısından kontrol etmek.
  • Laboratuvar testleri – Kalp hastalığı, diyabet, düşük testosteron ve diğer sağlık sorunlarının belirtilerini belirlemeye yardımcı olabilir.
  • Kardiyovasküler sistem incelemeleri
  • Doppler Ultra Sound – Bu test, altta yatan bir neden yoksa, ereksiyon olmanızı engelleyen kan akışı eksikliği olup olmadığını belirlemek için bazen bir uzman
    tarafından yapılır.

Erektil disfonksiyon için birçok farklı tedavi seçeneği vardır, ancak teşhisiniz hangi tedavi seçeneğinin sizin için doğru olduğunu belirleyecektir. Tüm tedavi seçeneklerinin herkes için işe yaramayacağını anlamak önemlidir. Erkek cinsel sağlığı konusunda uzmanlaşmış bir doktor veya hemşire (tipik olarak bir ürolog), tüm tedavi seçeneklerinizi sizinle görüşmek için en nitelikli kişi olacaktır. Çoğu uzman, tedavinizin sizin için nasıl çalıştığını veya farklı bir seçeneğin daha faydalı olup olmadığını gözden geçirmek için ek takip randevular planlamanızı sık sık teşvik edecektir.

 

Kontrolü geri al. Yaşadığınız yerde, ED’nizi en iyi şekilde nasıl tedavi edeceğiniz konusunda bilgi verebilecek bir doktor bulmak için Uzman Bulucu aracımızı kullanın.

1: Khera M, Goldstein I. Erectile dysfunction. BMJ Clin Evid. 2011 Jun 29;2011. pii: 1803. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3217797/ Accessed 30.11.2020

2: Mayo Clinic, Erectile Dysfunction Diagnosis and Treatment, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/erectile-dysfunction/diagnosis-treatment/drc-20355782 Accessed 30.11.2020

İçeriği Paylaş